Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, onbeş (15) Batı Afrika ülkesinin oluşturduğu bölgesel bir gruptur.


Lagos Antlaşması'nın imzalanması ile 28 Mayıs 1975 tarihinde kurulan bu kuruluşun misyonu bölgede ekonomik entegrasyonu teşvik etmektir.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu


Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Afrika kıtasının batısında yer alan 15 devlet tarafından, 28 Mayıs 1975 tarihinde Nijerya’nın Lagos şehrinde kurulmuştur. Daha sonra Yeşil Burun Adaları 1996’da üye olurken, Moritanya 2000 yılında üyelikten ayrılmıştır. Örgüt’ün hâlihazırda 15 üyesi bulunmaktadır.

Üye Ülkeler

Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya, Ghana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo, Yeşil Burun Adaları (Cape Verde)


Türkiye'nin Üyelik Durumu

Ülkemiz, Abuja Büyükelçiliğimiz kanalıyla Mayıs 2005’ten bu yana Örgüt’e gözlemci statüsünde akreditedir.

Örgütün Amacı

Üye ülkelerde halkın refahını arttırmak, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma sağlamak, bölge içinde işbirliğini geliştirmek ve bütünleşmeyi sağlamak, malların, hizmetlerin ve insanların serbest dolaşımı ve topluluk dışından yapılan ithalatta ortak gümrük tarifesi uygulanmasını öngören ortak pazar ve ortak para birimine sahip bir ekonomik ve siyasi birlik kurmak.

Türkiye - ECOWAS İlişkileri

Ülkemizin ECOWAS ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlama arzusu, 2010 Ocak ve Mart aylarında diplomatik kanaldan Örgüt’e iletilmiş ancak yanıt alınamamıştır. Bununla birlikte, Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen 39. ECOWAS Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin Sonuç Bildirisi’nde Türkiye ile ilişkilere atıfta bulunulmuştur. Örgütün AB ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması kapsamında yürütülen müzakerelerde, AB tarafı, ECOWAS’ın Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlaması yönünde talepte bulunmuştur.

15 Ülke

Örgüt, 5,1 milyon km2'lik bir coğrafi alanı ve 367 milyonluk nüfusa sahiptir.


GSYİH ( SAGP )

Toplam gayri safi yurtiçi hasıla 1.483 trilyon $'dır. Kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla ise 4,247 $'dır.

İthalat Oranı

565 milyar dolarlık ülke ulusal gelirlerini kapsamaktadır.


İhracat Oranı

565 milyar dolarlık ülke ulusal gelirlerini kapsamaktadır.


ECOWAS Üyesi Ülkeler

  • 100. yıl Blv no: 55 A blok No : 29 Ostim Prestij İş Mrk. Yenimahale, Ankara
  • Telefon: +90 312 385 20 20
  • GSM: +90 530 390 02 82
  • E-mail: info@anatoliatradecenter.com

Bültene Abone Ol